This 2.8 MT (174 hp) engine was fitted in the 1 generation Minivan 5-doors, which was produced by Ford from 1995 to 2000. In addition to this engine, 10 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 235Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2792cm3 |
| Engine power | 174bhp |
| RPM at max power | to 5 800RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 90.3mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 4200RPM |
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Length | 4617mm |
| Width | 1810mm |
| Height | 1730mm |
| Wheelbase | 2835mm |
| Front track | 1538mm |
| Rear track | 1532mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Max. boot capacity | 2610litre |
| Min. boot capacity | 256litre |
| Kerb weight | 1785kg |
| Gross weight | 2440kg |
| Displacement | 655kg |
| Front/rear axle load | 1170/1240kg |
| Permitted road-train weight | 3940kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 199km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 16.5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.6litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 420 to 800km |
| Emission standard | EURO III |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Trailing arms, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.7m |
| City | 19.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.6 litres / 100km |
| Average | 13.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.