This 2.3 MT 4x4 (150 hp) engine was fitted in the 2 generation [Restyling] SUV, which was produced by Ford from 2004 to 2007. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4441mm |
| Width | 1825mm |
| Height | 1762mm |
| Wheelbase | 2620mm |
| Front track | 1557mm |
| Rear track | 1548mm |
| Ground clearance | 211mm |
| Max. boot capacity | 1810litre |
| Min. boot capacity | 470litre |
| Kerb weight | 1599kg |
| Gross weight | 1978kg |
| Displacement | 379kg |
| Cargo area (L × W × H) | 883x1250x949mm |
| Cargo compartment volume | 0.47m3 |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2261cm3 |
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 5 700RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 87.5mm |
| Stroke | 94mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 200Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 11.2m |
| Fuel tank capacity | 61litre |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 13.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.5litre |
| Cruising range | from 450 to 720km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 171km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11second |
| City | 16.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.2 litres / 100km |
| Average | 12.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.