This 2.0 4x4 MT (132 hp) engine was fitted in the 1 generation Liftback, which was produced by Ford from 1993 to 1996. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 61litre |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 203km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.1second |
| Displacement | 1988cm3 |
|---|---|
| Engine power | 132bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 175Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 88mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 10.9m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4481mm |
| Width | 1749mm |
| Height | 1412mm |
| Wheelbase | 2704mm |
| Front track | 1503mm |
| Rear track | 1487mm |
| Ground clearance | 120mm |
| Kerb weight | 1320kg |
| Gross weight | 1800kg |
| Min. boot capacity | 470litre |
| Max. boot capacity | 965litre |
| Body type | Liftback |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 11.8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.