This 2.5 AT (177 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Ford from 1993 to 1996. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 220Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2544cm3 |
| Engine power | 177bhp |
| RPM at max power | from 6 250 to 6 250RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 82.4mm |
| Stroke | 79.5mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4250RPM |
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4481mm |
| Width | 1749mm |
| Height | 1428mm |
| Wheelbase | 2704mm |
| Front track | 1503mm |
| Rear track | 1487mm |
| Ground clearance | 120mm |
| Min. boot capacity | 480litre |
| Gross weight | 1875kg |
| Kerb weight | 1350kg |
| Max. boot capacity | 480litre |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 61litre |
| Top speed | 225km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.4second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.3litre |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 10.9m |
| Average | 11.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.