This 2.0 AT (131 hp) engine was fitted in the 2 generation Liftback, which was produced by Ford from 1996 to 2000. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Liftback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4556mm |
| Width | 1749mm |
| Height | 1372mm |
| Wheelbase | 2704mm |
| Front track | 1503mm |
| Rear track | 1487mm |
| Ground clearance | 120mm |
| Kerb weight | 1286kg |
| Gross weight | 1845kg |
| Min. boot capacity | 470litre |
| Max. boot capacity | 1300litre |
| Permitted road-train weight | 3245kg |
| City fuel consumption per 100 km | 12.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.8litre |
| Fuel tank capacity | 61.5litre |
| Cruising range | from 490 to 920km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 190km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.7second |
| Displacement | 1988cm3 |
|---|---|
| Engine power | 131bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 178Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84.8mm |
| Stroke | 88mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.3m |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 15.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8 litres / 100km |
| Average | 10.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.