This 1.6 MT (95 hp) engine was fitted in the 2 generation Sedan, which was produced by Ford from 1996 to 2000. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 142Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1597cm3 |
| Engine power | 95bhp |
| RPM at max power | to 5 250RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 76mm |
| Stroke | 88mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3600RPM |
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4556mm |
| Width | 1749mm |
| Height | 1372mm |
| Wheelbase | 2704mm |
| Front track | 1503mm |
| Rear track | 1487mm |
| Ground clearance | 120mm |
| Max. boot capacity | 480litre |
| Min. boot capacity | 480litre |
| Kerb weight | 1230kg |
| Gross weight | 1790kg |
| Permitted road-train weight | 3290kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 185km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.1second |
| City fuel consumption per 100 km | 10.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.8litre |
| Fuel tank capacity | 61.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.5litre |
| Cruising range | from 570 to 1 060km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.3m |
| City | 12.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7 litres / 100km |
| Average | 9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.