This 2.0 TDDi 6MT (116 hp) engine was fitted in the 3 generation [Restyling] Estate (5-door), which was produced by Ford from 2005 to 2007. In addition to this engine, 17 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1812mm |
| Length | 4804mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2754mm |
| Front track | 1522mm |
| Min. boot capacity | 540litre |
| Max. boot capacity | 1700litre |
| Rear track | 1537mm |
| Ground clearance | 175mm |
| Kerb weight | 1555kg |
| Gross weight | 2185kg |
| Permitted road-train weight | 3985kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1998cm3 |
| Engine power | 116bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 281Nm |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1800up to 1 800 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 86mm |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 197km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.2second |
| City fuel consumption per 100 km | 8.3litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5litre |
| Fuel tank capacity | 59litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.2litre |
| Cruising range | from 710 to 1 180km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 6 |
| Turning circle | 11.1m |
| City | 9.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.8 litres / 100km |
| Average | 7.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.