This 2.5 5MT (170 hp) engine was fitted in the 3 generation Liftback, which was produced by Ford from 2000 to 2005. In addition to this engine, 22 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 14.3litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.9litre |
| Fuel tank capacity | 59litre |
| Cruising range | from 410 to 810km |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 225km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.7second |
| Displacement | 2495cm3 |
|---|---|
| Engine power | 170bhp |
| RPM at max power | from 6 000RPM |
| Maximum torque | 220Nm |
| RPM at max torque | 4250RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 81.6mm |
| Stroke | 79.5mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.1m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4731mm |
| Width | 1812mm |
| Height | 1429mm |
| Wheelbase | 2754mm |
| Front track | 1522mm |
| Rear track | 1537mm |
| Ground clearance | 170mm |
| Kerb weight | 1467kg |
| Gross weight | 1950kg |
| Min. boot capacity | 500litre |
| Max. boot capacity | 1370litre |
| Permitted road-train weight | 3450kg |
| Body type | Liftback |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 17.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.8 litres / 100km |
| Average | 11.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.