This 2.2 TDCi MT (154 hp) engine was fitted in the 3 generation Sedan, which was produced by Ford from 2000 to 2005. In addition to this engine, 22 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8.2litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.1litre |
| Fuel tank capacity | 59litre |
| Cruising range | from 720 to 1 200km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO III |
| Top speed | 223km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.7second |
| Displacement | 2198cm3 |
|---|---|
| Engine power | 154bhp |
| RPM at max power | from 3 500RPM |
| Maximum torque | 360Nm |
| RPM at max torque | 1800up to 1 800 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 94.6mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.1m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4731mm |
| Width | 1812mm |
| Height | 1429mm |
| Wheelbase | 2754mm |
| Front track | 1522mm |
| Rear track | 1537mm |
| Ground clearance | 170mm |
| Kerb weight | 1467kg |
| Gross weight | 2005kg |
| Min. boot capacity | 500litre |
| Max. boot capacity | 500litre |
| Permitted road-train weight | 3805kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 9.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.6 litres / 100km |
| Average | 7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.