This 2.0 TDCi AT (115 hp) engine was fitted in the 3 generation Estate, which was produced by Ford from 2000 to 2005. In addition to this engine, 23 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 280Nm |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| Displacement | 1998cm3 |
| Engine power | 115bhp |
| RPM at max power | from 4 000RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 86mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1800up to 1 800 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4804mm |
| Width | 1812mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2754mm |
| Front track | 1522mm |
| Rear track | 1537mm |
| Ground clearance | 175mm |
| Max. boot capacity | 1700litre |
| Min. boot capacity | 540litre |
| Kerb weight | 1616kg |
| Gross weight | 2235kg |
| Permitted road-train weight | 4035kg |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 192km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13second |
| City fuel consumption per 100 km | 10.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.6litre |
| Fuel tank capacity | 59litre |
| Cruising range | from 570 to 980km |
| Emission standard | EURO III |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| Turning circle | 11.1m |
| City | 12 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.9 litres / 100km |
| Average | 8.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.