This 1.5 Turbo AT (150 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Haval from 2013 to 2017. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.2litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 58litre |
| Fuel | 92 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Displacement | 1497cm3 |
|---|---|
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 5 600RPM |
| Maximum torque | 210Nm |
| RPM at max torque | 2200up to 4 500 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 75mm |
| Stroke | 84.7mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4649mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1727mm |
| Wheelbase | 2680mm |
| Front track | 1565mm |
| Rear track | 1565mm |
| Ground clearance | 180mm |
| Kerb weight | 1541kg |
| Gross weight | 2060kg |
| Min. boot capacity | 808litre |
| Max. boot capacity | 1216litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Average | 11 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.