This 2.0 TD MT AWD (150 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Haval from 2013 to 2017. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.7litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 58litre |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO IV |
| Displacement | 1996cm3 |
|---|---|
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 310Nm |
| RPM at max torque | 1800up to 2 800 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4649mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1710mm |
| Wheelbase | 2680mm |
| Front track | 1565mm |
| Rear track | 1565mm |
| Ground clearance | 180mm |
| Kerb weight | 1725kg |
| Min. boot capacity | 808litre |
| Max. boot capacity | 2010litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Average | 7.7 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.