This 1.8 MT (160 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Hawtai from 2015 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4618mm |
| Width | 1858mm |
| Height | 1754mm |
| Wheelbase | 2620mm |
| Kerb weight | 1740kg |
| Ground clearance | 172mm |
| Max. boot capacity | 2100litre |
| Min. boot capacity | 690litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1796cm3 |
| Engine power | 160bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Maximum torque | 215Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Forced induction | Compressor |
| RPM at max torque | 2100RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.6second |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Average | 12 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.