This 1.8 MT (88 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Hindustan from 1982 to 2002. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4591mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1374mm |
| Wheelbase | 2667mm |
| Front track | 1420mm |
| Rear track | 1400mm |
| Min. boot capacity | 600litre |
| Kerb weight | 1138kg |
| Gross weight | 1730kg |
| Max. boot capacity | 600litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1817cm3 |
| Engine power | 88bhp |
| RPM at max power | from 5 000RPM |
| Injection type | Carburetor |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 82mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 136Nm |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Fuel | 80 RON |
|---|---|
| Top speed | 140km/h |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Average | 10.8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.