This 3.2 TD MT (161 hp) engine was fitted in the 2 generation SUV, which was produced by Hindustan from 2002 to 2015. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 12litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Cruising range | from 750 to 1 290km |
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12second |
| Displacement | 3200cm3 |
|---|---|
| Engine power | 161bhp |
| RPM at max power | to 3 800RPM |
| Maximum torque | 373Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Injectors |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 98mm |
| Stroke | 105mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4730mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1890mm |
| Wheelbase | 2725mm |
| Front track | 1420mm |
| Rear track | 1435mm |
| Kerb weight | 2125kg |
| Gross weight | 2810kg |
| Min. boot capacity | 1350litre |
| Max. boot capacity | 2600litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Torsion |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 13.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.