This 5.0 AT (224 hp) engine was fitted in the 2 generation Sedan, which was produced by Holden from 1988 to 1996. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 385Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 4987cm3 |
| Engine power | 224bhp |
| RPM at max power | from 4 400RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Bore | 102mm |
| Stroke | 77mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 3600RPM |
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4861mm |
| Width | 1794mm |
| Height | 1443mm |
| Wheelbase | 2736mm |
| Front track | 1491mm |
| Rear track | 1491mm |
| Min. boot capacity | 443litre |
| Kerb weight | 1540kg |
| Max. boot capacity | 443litre |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 200km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 13litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Average | 15.6 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.