This 1.6 MT (106 hp) engine was fitted in the 1 generation Van, which was produced by Holden from 1997 to 2017. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Van |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Length | 4015mm |
| Width | 1610mm |
| Wheelbase | 2430mm |
| Front track | 1390mm |
| Rear track | 1400mm |
| Ground clearance | 130mm |
| Kerb weight | 1105kg |
| Height | 1800mm |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1598cm3 |
| Engine power | 106bhp |
| RPM at max power | from 6 000RPM |
| Injection type | Monoinjection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 148Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 190km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Fuel tank capacity | 46litre |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Average | 9.6 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.