This 3.8 MT (177 hp) engine was fitted in the 3 generation Estate, which was produced by Holden from 1990 to 2006. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4903mm |
| Width | 1794mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 2822mm |
| Front track | 1491mm |
| Rear track | 1478mm |
| Max. boot capacity | 2491litre |
| Min. boot capacity | 2491litre |
| Kerb weight | 1398kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3813cm3 |
| Engine power | 177bhp |
| RPM at max power | to 4 800RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 97mm |
| Stroke | 86mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 320Nm |
| RPM at max torque | 3200RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 190km/h |
| Fuel tank capacity | 68litre |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.2second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.5litre |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| Average | 13.8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.