This 3.8 AT (233 hp) engine was fitted in the 3 generation Estate, which was produced by Holden from 1990 to 2006. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 5040mm |
| Width | 1845mm |
| Height | 1545mm |
| Wheelbase | 2940mm |
| Front track | 1570mm |
| Rear track | 1585mm |
| Max. boot capacity | 2685litre |
| Min. boot capacity | 2685litre |
| Kerb weight | 1620kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3791cm3 |
| Engine power | 233bhp |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Compressor |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 96mm |
| Stroke | 86mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 375Nm |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 200km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7second |
| City fuel consumption per 100 km | 13litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Fuel tank capacity | 73litre |
| Cruising range | from 560 to 1 040km |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| City | 15.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.