This 6.5 AT 1500 SLT 4WD (195 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Holden from 1998 to 2017. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 16litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 158litre |
| Fuel | Diesel |
| Displacement | 6475cm3 |
|---|---|
| Engine power | 195bhp |
| RPM at max power | from 3 400RPM |
| Maximum torque | 430Nm |
| RPM at max torque | 1800RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Seats | 9 |
|---|---|
| Length | 5588mm |
| Width | 1956mm |
| Height | 1854mm |
| Wheelbase | 3340mm |
| Front track | 1628mm |
| Rear track | 1628mm |
| Kerb weight | 2331kg |
| Min. boot capacity | 1345litre |
| Max. boot capacity | 4235litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 18.4 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.