This 7.4 AT 4WD (290 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Holden from 1998 to 2017. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 18litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 158litre |
| Fuel | 95 RON |
| Displacement | 7440cm3 |
|---|---|
| Engine power | 290bhp |
| RPM at max power | from 4 000RPM |
| Maximum torque | 410Nm |
| RPM at max torque | 3200RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Seats | 9 |
|---|---|
| Length | 5588mm |
| Width | 1956mm |
| Height | 1905mm |
| Wheelbase | 3340mm |
| Front track | 1742mm |
| Rear track | 1742mm |
| Ground clearance | 175mm |
| Kerb weight | 2453kg |
| Min. boot capacity | 1345litre |
| Max. boot capacity | 4235litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 21.6 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.