This 2.0 MT (131 hp) engine was fitted in the 5 generation Sedan, which was produced by Honda from 1993 to 1998. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.1litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Cruising range | from 640 to 980km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 203km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.4second |
| Displacement | 1997cm3 |
|---|---|
| Engine power | 131bhp |
| RPM at max power | to 5 400RPM |
| Maximum torque | 178Nm |
| RPM at max torque | 4800RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 85mm |
| Stroke | 88mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.3m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4675mm |
| Width | 1715mm |
| Height | 1380mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Front track | 1490mm |
| Rear track | 1490mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1335kg |
| Gross weight | 1820kg |
| Displacement | 485kg |
| Min. boot capacity | 405litre |
| Max. boot capacity | 405litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Dampers, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 12.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.9 litres / 100km |
| Average | 10.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.