This 2.3 MT (158 hp) engine was fitted in the 5 generation Sedan, which was produced by Honda from 1993 to 1998. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11.2litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Cruising range | from 580 to 830km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 216km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.3second |
| Displacement | 2259cm3 |
|---|---|
| Engine power | 158bhp |
| RPM at max power | to 5 800RPM |
| Maximum torque | 206Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 85mm |
| Stroke | 95mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.3m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4675mm |
| Width | 1715mm |
| Height | 1380mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Front track | 1490mm |
| Rear track | 1490mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1320kg |
| Gross weight | 1880kg |
| Displacement | 560kg |
| Min. boot capacity | 405litre |
| Max. boot capacity | 405litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Dampers, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 13.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.4 litres / 100km |
| Average | 11.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.