This 1.7 CRDI DCT (141 hp) engine was fitted in the VF [Restyling] Sedan, which was produced by Hyundai from 2015 to 2017. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 5.9litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.1litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 1 190 to 1 490km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 203km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.8second |
| Displacement | 1685cm3 |
|---|---|
| Engine power | 141bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 340Nm |
| RPM at max torque | 1750up to 2 500 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Number of gears | 7 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.9m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4745mm |
| Width | 1815mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2770mm |
| Front track | 1591mm |
| Rear track | 1597mm |
| Ground clearance | 147mm |
| Kerb weight | 1599kg |
| Gross weight | 2100kg |
| Min. boot capacity | 505litre |
| Max. boot capacity | 505litre |
| Permitted road-train weight | 3600kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 6.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.4 litres / 100km |
| Average | 5.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.