This 2.0 AT (150 hp) engine was fitted in the VF [Restyling] Estate, which was produced by Hyundai from 2015 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Fuel tank capacity | 70litre |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.7litre |
| Top speed | 198km/h |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.2litre |
| City fuel consumption per 100 km | 10.4litre |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.1second |
| Fuel | 95 RON |
| Cruising range | from 670 to 1 130km |
| Emission standard | EURO V |
| Gross weight | 2080kg |
|---|---|
| Kerb weight | 1549kg |
| Length | 4775mm |
| Width | 1815mm |
| Seats | 5 |
| Body type | Estate |
| Min. boot capacity | 533litre |
| Front track | 1591mm |
| Wheelbase | 2770mm |
| Height | 1470mm |
| Ground clearance | 147mm |
| Rear track | 1597mm |
| Max. boot capacity | 1719litre |
| Permitted road-train weight | 3580kg |
| Front brakes | Disc |
|---|---|
| Rear brakes | Disc |
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
|---|---|
| Gearbox | Automatic |
| Turning circle | 10.9m |
| Number of gears | 6 |
| Number of cylinders | 4 |
|---|---|
| Cylinder layout | Inline |
| Valves per cylinder | 4 |
| Injection type | Injectors |
| Engine power | 150bhp |
| Displacement | 1999cm3 |
| Maximum torque | 192Nm |
| RPM at max power | to 6 200RPM |
| Engine type | Gasoline |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| City | 12.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.4 litres / 100km |
| Average | 9.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.