This 2.4 MT (175 hp) engine was fitted in the 1 generation Van, which was produced by Hyundai from 2007 to 2015. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.1litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Cruising range | from 580 to 900km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 180km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 18.5second |
| Displacement | 2359cm3 |
|---|---|
| Engine power | 175bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 228Nm |
| RPM at max torque | 4200RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 88mm |
| Stroke | 97mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.2m |
| Seats | 3 |
|---|---|
| Length | 5125mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1935mm |
| Wheelbase | 3200mm |
| Front track | 1685mm |
| Rear track | 1660mm |
| Ground clearance | 190mm |
| Kerb weight | 1943kg |
| Gross weight | 2950kg |
| Displacement | 1007kg |
| Min. boot capacity | 4308litre |
| Max. boot capacity | 4308litre |
| Permitted road-train weight | 4450kg |
| Cargo area (L × W × H) | 2375x1620x1350mm |
| Body type | Van |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Spring, Dampers |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 15.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10 litres / 100km |
| Average | 12.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.