This 2.5 CRDi MT CREW (136 hp) engine was fitted in the 1 generation Van, which was produced by Hyundai from 2007 to 2015. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.2litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.1litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Cruising range | from 740 to 1 100km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 183km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14.5second |
| Displacement | 2497cm3 |
|---|---|
| Engine power | 136bhp |
| RPM at max power | to 3 800RPM |
| Maximum torque | 343Nm |
| RPM at max torque | 1500up to 2 500 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 91mm |
| Stroke | 96mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.2m |
| Seats | 3 |
|---|---|
| Length | 5125mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1925mm |
| Wheelbase | 3200mm |
| Front track | 1685mm |
| Rear track | 1660mm |
| Ground clearance | 190mm |
| Kerb weight | 2107kg |
| Gross weight | 3160kg |
| Displacement | 1123kg |
| Min. boot capacity | 2511litre |
| Max. boot capacity | 2511litre |
| Permitted road-train weight | 5160kg |
| Cargo area (L × W × H) | 1585x1620x1350mm |
| Body type | Van |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Spring, Dampers |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 11.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.8 litres / 100km |
| Average | 9.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.