This 3.0 CRDi Shiftronic 4WD (250 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Hyundai from 2008 to 2013. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.6litre |
| Fuel tank capacity | 78litre |
| Cruising range | from 780 to 1 260km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 190km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10second |
| Displacement | 2959cm3 |
|---|---|
| Engine power | 250bhp |
| RPM at max power | to 3 800RPM |
| Maximum torque | 471Nm |
| RPM at max torque | 1750up to 3 500 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbine + compressor |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 87mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 11.4m |
| Seats | 7 |
|---|---|
| Length | 4840mm |
| Width | 1972mm |
| Height | 1795mm |
| Wheelbase | 2805mm |
| Front track | 1668mm |
| Rear track | 1671mm |
| Ground clearance | 205mm |
| Kerb weight | 2095kg |
| Gross weight | 2780kg |
| Displacement | 685kg |
| Min. boot capacity | 598litre |
| Max. boot capacity | 1746litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 11.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.1 litres / 100km |
| Average | 8.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.