This 2.0 MT (146 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Hyundai from 1995 to 1998. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Fuel tank capacity | 65litre |
|---|---|
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.2second |
| Top speed | 196km/h |
| City fuel consumption per 100 km | 11litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.5litre |
| Cruising range | from 590 to 720km |
| Fuel | 92 RON |
| Kerb weight | 1350kg |
|---|---|
| Rear track | 1505mm |
| Front track | 1515mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Height | 1410mm |
| Length | 4770mm |
| Width | 1770mm |
| Seats | 5 |
| Body type | Sedan |
| Rear brakes | Disc |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated disc |
| Front suspension | MacPherson Struts |
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
|---|---|
| Gearbox | Manual |
| Number of gears | 5 |
| Valves per cylinder | 4 |
|---|---|
| Number of cylinders | 4 |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Maximum torque | 188Nm |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Engine power | 146bhp |
| Displacement | 1997cm3 |
| Engine type | Gasoline |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Bore | 85mm |
| Stroke | 88mm |
| City | 13.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.8 litres / 100km |
| Average | 11.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.