This 2.5 AT (173 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Hyundai from 1995 to 1998. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4770mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Front track | 1515mm |
| Rear track | 1505mm |
| Kerb weight | 1430kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2497cm3 |
| Engine power | 173bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 83.5mm |
| Stroke | 76mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 220Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 197km/h |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.5litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| City fuel consumption per 100 km | 13litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Cruising range | from 500 to 650km |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.5second |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Front brakes | Ventilated disc |
|---|---|
| Rear brakes | Disc |
| Front suspension | MacPherson Struts |
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| City | 15.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12 litres / 100km |
| Average | 13.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.