This 2.4 MT (164 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Hyundai from 2005 to 2008. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.5litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 590 to 1 080km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 211km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.5second |
| Displacement | 2359cm3 |
|---|---|
| Engine power | 164bhp |
| RPM at max power | to 5 800RPM |
| Maximum torque | 219Nm |
| RPM at max torque | 4250RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 88mm |
| Stroke | 97mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 12m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4800mm |
| Width | 1832mm |
| Height | 1475mm |
| Wheelbase | 2730mm |
| Front track | 1565mm |
| Rear track | 1550mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1463kg |
| Gross weight | 2030kg |
| Displacement | 567kg |
| Min. boot capacity | 523litre |
| Max. boot capacity | 523litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 14.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.8 litres / 100km |
| Average | 10.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.