This 3.3 AT (232 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Hyundai from 2005 to 2008. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 14.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.1litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 470 to 950km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 234km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.6second |
| Displacement | 3342cm3 |
|---|---|
| Engine power | 232bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 304Nm |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 92mm |
| Stroke | 83.8mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 12m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4800mm |
| Width | 1832mm |
| Height | 1475mm |
| Wheelbase | 2730mm |
| Front track | 1565mm |
| Rear track | 1550mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1571kg |
| Gross weight | 2130kg |
| Displacement | 559kg |
| Min. boot capacity | 523litre |
| Max. boot capacity | 523litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 17.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.9 litres / 100km |
| Average | 12.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.