This 2.5 CRDi MT (126 hp) engine was fitted in the 4 generation Single Cab board 2-doors, which was produced by Hyundai from 2004 to 2011. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Cruising range | from 500 to 720km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO III |
| Top speed | 150km/h |
| Displacement | 2497cm3 |
|---|---|
| Engine power | 126bhp |
| RPM at max power | to 3 800RPM |
| Maximum torque | 255Nm |
| RPM at max torque | 1500up to 3 250 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 91.1mm |
| Stroke | 95mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.8m |
| Seats | 3 |
|---|---|
| Length | 4795mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1965mm |
| Wheelbase | 2430mm |
| Front track | 1485mm |
| Rear track | 1420mm |
| Ground clearance | 130mm |
| Kerb weight | 1746kg |
| Gross weight | 3000kg |
| Displacement | 1254kg |
| Body type | Board |
| Front suspension | Independent, Torsion, Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Spring, Dampers |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 15 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.4 litres / 100km |
| Average | 12.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.