This 2.6 D MT (79 hp) engine was fitted in the 4 generation Single Cab board 2-doors, which was produced by Hyundai from 2004 to 2011. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Highway fuel consumption per 100 km | 10.2litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Cruising range | to 640km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO III |
| Top speed | 126km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.6second |
| Displacement | 2604cm3 |
|---|---|
| Engine power | 79bhp |
| RPM at max power | from 3 800 to 4 000RPM |
| Maximum torque | 167Nm |
| RPM at max torque | 2200RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 91.1mm |
| Stroke | 100mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.8m |
| Seats | 3 |
|---|---|
| Length | 4795mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1965mm |
| Wheelbase | 2430mm |
| Front track | 1485mm |
| Rear track | 1420mm |
| Ground clearance | 130mm |
| Kerb weight | 1665kg |
| Gross weight | 3000kg |
| Displacement | 1335kg |
| Cargo area (L × W × H) | 355mm |
| Body type | Board |
| Front suspension | Independent, Torsion, Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Spring, Dampers |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Highway | 11.7 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.