This 2.0 CRDi AT (150 hp) engine was fitted in the DM Crossover 5-doors, which was produced by Hyundai from 2012 to 2016. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4690mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1685mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Front track | 1633mm |
| Rear track | 1644mm |
| Ground clearance | 185mm |
| Min. boot capacity | 585litre |
| Max. boot capacity | 1680litre |
| Kerb weight | 1777kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1995cm3 |
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 383Nm |
| RPM at max torque | 1800up to 2 500 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 90mm |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.1litre |
| Fuel tank capacity | 64litre |
| Emission standard | EURO IV |
| City fuel consumption per 100 km | 8.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.9litre |
| Cruising range | from 790 to 1 310km |
| Top speed | 187km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11second |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 6 |
| Turning circle | 10.6m |
| Front brakes | Ventilated disc |
|---|---|
| Rear brakes | Disc |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| City | 9.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.6 litres / 100km |
| Average | 7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.