This 2.2 CRDi AT (197 hp) engine was fitted in the DM Crossover 5-doors, which was produced by Hyundai from 2012 to 2016. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4690mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1675mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Front track | 1628mm |
| Rear track | 1639mm |
| Ground clearance | 185mm |
| Kerb weight | 1816kg |
| Min. boot capacity | 585litre |
| Max. boot capacity | 1680litre |
| Gross weight | 2510kg |
| Displacement | 691kg |
| Permitted road-train weight | 4510kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2199cm3 |
| Engine power | 197bhp |
| RPM at max power | to 3 800RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Maximum torque | 436Nm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1800up to 2 500 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 190km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.8second |
| City fuel consumption per 100 km | 8.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.6litre |
| Fuel tank capacity | 64litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Cruising range | from 730 to 1 210km |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 6 |
| Turning circle | 10.6m |
| Front brakes | Ventilated disc |
|---|---|
| Rear brakes | Disc |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| City | 10.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.1 litres / 100km |
| Average | 7.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.