This 1.8 MT (95 hp) engine was fitted in the Y2 Sedan, which was produced by Hyundai from 1987 to 1991. In addition to this engine, 12 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.5litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 570 to 940km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 173km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.8second |
| Displacement | 1796cm3 |
|---|---|
| Engine power | 95bhp |
| RPM at max power | to 5 000RPM |
| Maximum torque | 143Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 80.6mm |
| Stroke | 88mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4680mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1407mm |
| Wheelbase | 2650mm |
| Front track | 1455mm |
| Rear track | 1444mm |
| Kerb weight | 1200kg |
| Min. boot capacity | 473litre |
| Max. boot capacity | 473litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 12.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.7 litres / 100km |
| Average | 10.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.