This 2.0 MT (104 hp) engine was fitted in the Y2 Sedan, which was produced by Hyundai from 1987 to 1991. In addition to this engine, 12 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1750mm |
| Length | 4680mm |
| Height | 1407mm |
| Wheelbase | 2650mm |
| Front track | 1455mm |
| Min. boot capacity | 473litre |
| Rear track | 1444mm |
| Kerb weight | 1215kg |
| Max. boot capacity | 473litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1997cm3 |
| Engine power | 104bhp |
| RPM at max power | to 5 000RPM |
| Maximum torque | 164Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Bore | 85mm |
| Stroke | 88mm |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 179km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.7second |
| City fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.9litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 640 to 870km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10m |
| Number of gears | 5 |
| City | 11.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.3 litres / 100km |
| Average | 10.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.