This 1.4 MT (100 hp) engine was fitted in the 2 generation Hatchback (5-door), which was produced by Kia from 2012 to 2015. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4310mm |
| Width | 1780mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2650mm |
| Front track | 1563mm |
| Rear track | 1571mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Max. boot capacity | 1318litre |
| Min. boot capacity | 380litre |
| Kerb weight | 1258kg |
| Gross weight | 1820kg |
| Displacement | 562kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1396cm3 |
| Engine power | 100bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 137Nm |
| RPM at max torque | 4200RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 182km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.8second |
| City fuel consumption per 100 km | 8.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.1litre |
| Fuel tank capacity | 53litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Cruising range | from 650 to 1 080km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.6m |
| City | 9.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.9 litres / 100km |
| Average | 7.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.