This 1.6 GDi AT (140 hp) engine was fitted in the 1 generation KOUP coupe, which was produced by Kia from 2008 to 2012. In addition to this engine, 17 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.4litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 52litre |
| Fuel | 95 RON |
| Displacement | 1591cm3 |
|---|---|
| Engine power | 140bhp |
| RPM at max power | to 6 300RPM |
| Maximum torque | 167Nm |
| RPM at max torque | 4850RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 77mm |
| Stroke | 85.4mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.32m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4480mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2650mm |
| Front track | 1542mm |
| Rear track | 1546mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1185kg |
| Min. boot capacity | 440litre |
| Max. boot capacity | 440litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Average | 7.7 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.