This 1.6 MT (124 hp) engine was fitted in the 1 generation KOUP coupe, which was produced by Kia from 2008 to 2012. In addition to this engine, 17 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.7litre |
| Fuel tank capacity | 52litre |
| Cruising range | from 600 to 950km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 190km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.3second |
| Displacement | 1591cm3 |
|---|---|
| Engine power | 124bhp |
| RPM at max power | to 6 300RPM |
| Maximum torque | 156Nm |
| RPM at max torque | 4300RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 77mm |
| Stroke | 85.4mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.32m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4480mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2650mm |
| Front track | 1546mm |
| Rear track | 1550mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1160kg |
| Min. boot capacity | 440litre |
| Max. boot capacity | 440litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 10.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.6 litres / 100km |
| Average | 8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.