This 2.7 MT (189 hp) engine was fitted in the 2 generation SWB minivan 5-doors, which was produced by Kia from 2006 to 2010. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.4litre |
| City fuel consumption per 100 km | 14.6litre |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.7second |
| Top speed | 192km/h |
| Cruising range | from 550 to 950km |
| Emission standard | EURO IV |
| Valves per cylinder | 4 |
|---|---|
| Number of cylinders | 6 |
| Cylinder layout | V-type |
| Engine power | 189bhp |
| Displacement | 2656cm3 |
| Engine type | Gasoline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Maximum torque | 246Nm |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Bore | 86.7mm |
| Stroke | 75mm |
| Gross weight | 2765kg |
|---|---|
| Kerb weight | 1949kg |
| Rear track | 1685mm |
| Front track | 1685mm |
| Wheelbase | 2890mm |
| Max. boot capacity | 3435litre |
| Ground clearance | 165mm |
| Min. boot capacity | 365litre |
| Height | 1815mm |
| Length | 4810mm |
| Width | 1985mm |
| Seats | 7 |
| Body type | Minivan |
| Displacement | 816kg |
| Rear brakes | Disc |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated disc |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
|---|---|
| Gearbox | Manual |
| Number of gears | 5 |
| Turning circle | 11.64m |
| City | 17.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.1 litres / 100km |
| Average | 12.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.