This 2.9 CRDi AT (185 hp) engine was fitted in the 2 generation SWB minivan 5-doors, which was produced by Kia from 2006 to 2010. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Injection type | Common Rail |
|---|---|
| Maximum torque | 343Nm |
| Engine type | Diesel |
| Valves per cylinder | 4 |
| Number of cylinders | 4 |
| Cylinder layout | Inline |
| Forced induction | Turbocharger |
| RPM at max power | to 3 800RPM |
| Engine power | 185bhp |
| Displacement | 2902cm3 |
| RPM at max torque | 1750up to 3 500 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 87.1mm |
| Stroke | 98mm |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 194km/h |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7litre |
| City fuel consumption per 100 km | 12.3litre |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.1second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Cruising range | from 650 to 1 140km |
| Emission standard | EURO IV |
| Rear track | 1685mm |
|---|---|
| Max. boot capacity | 3435litre |
| Body type | Minivan |
| Ground clearance | 165mm |
| Min. boot capacity | 365litre |
| Front track | 1685mm |
| Width | 1985mm |
| Seats | 7 |
| Gross weight | 2920kg |
| Kerb weight | 2114kg |
| Wheelbase | 2890mm |
| Height | 1815mm |
| Length | 4810mm |
| Displacement | 806kg |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
|---|---|
| Gearbox | Automatic |
| Number of gears | 5 |
| Turning circle | 11.64m |
| City | 14.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8 litres / 100km |
| Average | 10.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.