This 2.4 AWD MT (139 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Kia from 2002 to 2006. In addition to this engine, 18 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 192Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2351cm3 |
| Engine power | 139bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 86.5mm |
| Stroke | 100mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2500RPM |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4567mm |
| Width | 1863mm |
| Height | 1730mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Front track | 1580mm |
| Rear track | 1580mm |
| Ground clearance | 203mm |
| Max. boot capacity | 1960litre |
| Min. boot capacity | 420litre |
| Kerb weight | 1957kg |
| Gross weight | 2455kg |
| Displacement | 498kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 168km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.4second |
| City fuel consumption per 100 km | 14.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.9litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Cruising range | from 540 to 930km |
| Emission standard | EURO III |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Panhard pull, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11m |
| City | 17.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.3 litres / 100km |
| Average | 13.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.