This 2.5 CRDi AWD 4AT (145 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Kia from 2002 to 2006. In addition to this engine, 18 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.7litre |
| Fuel tank capacity | 72litre |
| Cruising range | from 550 to 800km |
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 168km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 15.1second |
| Displacement | 2497cm3 |
|---|---|
| Engine power | 145bhp |
| RPM at max power | to 3 800RPM |
| Maximum torque | 324Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 91mm |
| Stroke | 96mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4567mm |
| Width | 1863mm |
| Height | 1730mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Front track | 1580mm |
| Rear track | 1580mm |
| Ground clearance | 203mm |
| Kerb weight | 2010kg |
| Min. boot capacity | 420litre |
| Max. boot capacity | 1960litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Panhard pull, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 15 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.4 litres / 100km |
| Average | 11.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.