This 2.2 TD AT 4WD (197 hp) engine was fitted in the 2 generation [Restyling] SUV, which was produced by Kia from 2012 to 2017. In addition to this engine, 10 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4685mm |
| Width | 1885mm |
| Height | 1710mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Front track | 1618mm |
| Rear track | 1621mm |
| Ground clearance | 185mm |
| Max. boot capacity | 2052litre |
| Kerb weight | 1890kg |
| Gross weight | 2510kg |
| Min. boot capacity | 564litre |
| Displacement | 620kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2199cm3 |
| Engine power | 197bhp |
| RPM at max power | to 3 800RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 436Nm |
| RPM at max torque | 1800up to 2 500 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 190km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.9second |
| City fuel consumption per 100 km | 8.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.7litre |
| Fuel tank capacity | 64litre |
| Cruising range | from 730 to 1 190km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Hydraulic element, Lever, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11m |
| Number of gears | 6 |
| City | 10.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.2 litres / 100km |
| Average | 7.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.