This 2.4 MT (175 hp) engine was fitted in the 2 generation [Restyling] SUV, which was produced by Kia from 2012 to 2017. In addition to this engine, 10 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4685mm |
| Width | 1885mm |
| Height | 1710mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Front track | 1626mm |
| Rear track | 1623mm |
| Ground clearance | 185mm |
| Max. boot capacity | 2052litre |
| Kerb weight | 1778kg |
| Min. boot capacity | 564litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2359cm3 |
| Engine power | 175bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 225Nm |
| RPM at max torque | 3750RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 190km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 11.3litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.6litre |
| Fuel tank capacity | 64litre |
| Cruising range | from 570 to 910km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11m |
| City | 13.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.4 litres / 100km |
| Average | 10.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.