This 2.2 D AT AWD (5 places) (200 hp) engine was fitted in the 3 generation Prime crossover, which was produced by Kia from 2015 to 2017. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1890mm |
| Length | 4780mm |
| Height | 1690mm |
| Wheelbase | 2780mm |
| Front track | 1633mm |
| Min. boot capacity | 600litre |
| Max. boot capacity | 1732litre |
| Rear track | 1644mm |
| Ground clearance | 185mm |
| Kerb weight | 1849kg |
| Gross weight | 2510kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2199cm3 |
| Engine power | 200bhp |
| RPM at max power | to 3 800RPM |
| Maximum torque | 441Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1750up to 2 750 RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 203km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.6second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.8litre |
| Fuel tank capacity | 71litre |
| City fuel consumption per 100 km | 10.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.4litre |
| Cruising range | from 700 to 1 110km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Hydraulic element, Lever, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 6 |
| City | 11.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.4 litres / 100km |
| Average | 9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.