This 2.4 AT AWD (188 hp) engine was fitted in the 3 generation Prime crossover, which was produced by Kia from 2015 to 2017. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1890mm |
| Length | 4780mm |
| Height | 1690mm |
| Wheelbase | 2780mm |
| Front track | 1633mm |
| Min. boot capacity | 660litre |
| Ground clearance | 185mm |
| Max. boot capacity | 1732litre |
| Rear track | 1644mm |
| Kerb weight | 1750kg |
| Gross weight | 2510kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2359cm3 |
| Engine power | 188bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 241Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 88mm |
| Stroke | 97mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 195km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.5second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
| Emission standard | EURO VI |
| Fuel tank capacity | 71litre |
| Front suspension | Independent, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 6 |
| Average | 11.3 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.