This 1.6 AT (129 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Hatchback, which was produced by Kia from 2011 to 2014. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1785mm |
| Length | 4120mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Front track | 1570mm |
| Min. boot capacity | 340litre |
| Rear track | 1587mm |
| Ground clearance | 164mm |
| Max. boot capacity | 818litre |
| Kerb weight | 1265kg |
| Gross weight | 1710kg |
| Displacement | 445kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1591cm3 |
| Engine power | 129bhp |
| RPM at max power | to 6 300RPM |
| Maximum torque | 157Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4850RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 177km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.3litre |
| Fuel tank capacity | 48litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Cruising range | from 510 to 800km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Hydraulic element, Dampers, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.6m |
| Number of gears | 6 |
| City | 11.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.2 litres / 100km |
| Average | 8.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.